niedziela, 1 grudnia 2013

Być rodzicami

Jedną z pierwszych stron dotyczących pedagogiki Montessorii jaką chcialabym Wam polecić jest strona Być rodzicami. Jest to jedno z pierwszych wirtualnych miejsc o tej tematyce jakie znalazłam.

Autorami tej strony są Joanna i Rafał Szczypka, rodzice 3 dzieci. Jak sami piszą w zakładce "O nas" metodą Montessori zafascynowali się gdy oczekiwali na swoje pierwsze dziecko i pasja ta, z każdą nową wiadomością, rosła coraz bardziej. Te poszukiwania doprowadzają ich do niezwykle słusznych wniosków, które są również naszą refleksją: "Z każdym dniem coraz bardziej odkrywamy, że bycie rodzicami nie polega na zmienianiu zachowania dzieci, ale bardziej na nieustannej przemianie samych siebie, by umieć lepiej wyrażać swoje emocje, mądrzej rozwiązywać pojawiające się konflikty, rozpoznawać zainteresowania dzieci i odpowiadać na nie, by jak najlepiej wspomagać ich rozwój. Bycie rodzicami to dla nas nieustanna praca nad sobą." 

Strona ta jest bogata w szereg zagadnień począwszy od narodzin dziecka aż po wiek szkolny: opis kolejnych okresów rozwojowych, różnych materiałów do pracy z dzieckiem, sugestii dotyczących samodoskonalenia rodziców i nauczycieli, itd... Ich dokładny spis znajdziecie w "Archiwum"

Mnie samej nie udało się jeszcze zgłębić wszystkich materiałów. Będę to sukcesywnie robić i polecać Wam konkretne arykuły z tej strony.

Pozdrawiam!
Ania