poniedziałek, 24 stycznia 2011

Druty nie są takie proste ;)/Knitting is not so easy

Rozpoczęłam szkółkę dziewiarską umieszczoną na forum Crafladies. Łatwo nie jest. Rozpoczęłam od nabierania oczek i to dość szybko opanowałam. Schody rozpoczęła się jak tylko zaczęłam uczyć się przerabiania oczek. Najpierw robiłam tylko oczka prawe, po obu stronach robótki. W pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać dlaczego to co otrzymuję nie wygląda tak jak na zdjęciach z forum, gdzie przedstawiony był jersey. Nie wychodzi mi taka gładka powierzchnia i wyraźnie zaznaczona lewa i prawa strona, tylko wszystko takie pomieszane. Zerkam, czytam i olśnienie - muszę w jedną stronę robić prawe oczka, a w druga lewe. Taki drobiazg a ile zmienia :)
Poniżej pierwsze próby. Niższa częśc to same oczka prawe robione po obu stronach, a wyżej już jersey.

I began the knitting lessons that are on forum Craftladies. It isn't easy! I began with casting on and I learnt it quite fast. Difficulties started when I started to knit the stitches. First I knitted on both, right and wrong side of work.  And I wondered why what I received was different from what I saw on forum, where in photos the stocking stitch was shown. I didn't receive that plain surface and clear right and wrong side. I was looking, reading and then I had a brainwave - I have to knit on the right side, and the purl on the wrong side! Little nuance and it changes everything :)
Below you may see my first trials. The lower part is made only with knit on the both side, the upper one is the stocking stitch.Pozdrawiam! Bye bye!

piątek, 21 stycznia 2011

Dzień babci i dzień dziadka/Grandmother's and grandfather's day

 Zrobiłam dwie proste kartki z tej okazji w oparciu o mapki ze strony PageMaps. Niestety zdjęcia wyszły nie najlepsze, bo na szybko i w sztucznym świetle robione. Na pierwszej kartce napis odbił się nieczytelnie.

I made two simple cards on that occasion based on maps from PageMaps. Unfortunately photos are not of the best quality because were taken fast and in artificial light. On the first card the sign isn't readable.

Materiały/Materials:
- papier wizytówkowy/paper for cards
- wstążka satynowa/satin ribbon
- papier dwustronny Victoriana - Fanny z Latarni Morskiej
- papier dwustronny Victoriana - Emma z Latarni Morskiej
- papier dwustronny Victoriana - Jane z Latarni Morskiej
- papier jednostronny Grandma's attic z Lemonade
- stempel z Lemonade
- stempel Artemio z Kratywnego Zakątka

* * * * *
Dziękuję za wszystkie miłe komentarze pod poprzednim postem.

Thank you for all your comments under previous post.

Ines, naszyjnik na pewno też jeszcze będzie, ale nie  mam na niego ostatecznej koncepcji. Poza tym naszło mnie teraz na druty (ja wiedziałam, że bawienie się szydełkiem właśnie tak się skończy :)) i rozpoczęłam szkółkę dziewiarską na forum Crafladies. Zachciało mi się zrobić wełniane majtasy dla nowego Maleństwa ;)


 Pozdrawiam! Bye bye!

poniedziałek, 10 stycznia 2011

Komplet biżuterii: kolczyki i branzoletka/Jewelry set: earrings and bracelet

Moim pierwotnym założeniem było zrobienie samych kolczyków. Zainspirowałam się wzorem z książki K. i I. Nikolajsen "Frywolitka. Klasyczne wzory", ale jestem też pewna, że gdzieś u kogoś na stronie już takie kolczyki widziałam. Tylko nie pamiętam gdzie. Jeśli Wy kojarzycie, to pomóżcie i podlinkujcie w komentarzach :)

My first thought was making only earrings. I was inspired by pattern from book of K. and L. Nikolajsen "Tatiing. Classical patterns" (it's translation of polish title). but I'm sure that I have already seen earrings like that on someone's blog. I only do not remember where. If you know, then please put the link in comments  :)

Po zrobieniu kolczyków stwierdziłam, że one wymagają jeszcze czegoś do kompletu i tak powstała branzoletka.

After making the earring I decided that they need something more to make a set, and that is why I made a bracelet.


Kolczyki/earrings: 6cm
Branzoletka/bracelet: 19cm
Materiały/Materials:
- Aida 10
- koraliki/beads

Pozdrawiam!

niedziela, 2 stycznia 2011

Nowy szalik na Nowy Rok/New scarf for New Year

Nie ma nic lepszego niż zacząć nowy rok z nowym ukończonym dziełem. Udało mi się wczoraj skończyć wspominany już szalik. Bardzo spodobał mi się szal zrobiony przez Asię G i poprosiłam ja o schemat. Mój nie jest tak ładny - widać, że wciąż zbyt mocno splatam nitki, ale i tak jestem z niego bardzo dumna :)

There is nothing beter then starting a new year with a new finished work. Yesterday I managed to finish the scarf I had mentioned before. I like very much the scarf made by Asia G and I asked her for a scheme. My isn't so pretty - it's easy to see that I'm still entwining threads too tight, but I'm very proud of it anyway :)Kolor na pierwszym zdjęciu najbardziej odpowiada rzeczywistości.

The color at the first picture reflects reality the best.

A oto szczęśliwa właścicielka :)
And here is the happy owner :)


Długość szalika/Length of the scarf: 2,20 m.
Materiały/Materials:
- akryl/acrylic Kotek tex 110/3

Pozdrawiam! Bye bye!